Tatry Song & Dance Ensemble

Windsor, Ontario, Canada

Nasza Historia

Od 1972 

1972

Zespół Pieśni i Tańca “Tatry” w Windsor, rozpoczął działalność w 1972 roku,  pod patronatem Parafii Świętej Trójcy . Pierwszym kierownikiem zespołu był pan Zenon Kalinowski.

Polonia Centre

W 1988 roku administarcję zespołu przejął Komitet Kulturalny Polonia Centre (Windsor) Inc. z przewodniczącą panią Barbarą Koczwarą, która pełni funkcję kierownika zespołu do dnia dzisiejszego. Przez 40 lat  pracuje w zespole pani Maria Uszyńska, która była sekretarzem finansowym w oryginalnym zarządzie, a dzisiaj jest członkiem Komitetu Kulturanego, gdzie zawsze chętnie sluży radą, pomocą i doświadczeniem. Przez wiele lat w administracji zespołu, pracują rownież panie Danuta Kuś, Janina Lauer, Monica Pernal, Barbara Gorzelski,  Ela Stępniak, Sylwia Cypcarz i Maria Kulesza.

Parafia  Świętej Trójcy

Obecnie zespół liczy prawie stu tancerzy , od czterech do dwudziestu jeden lat - w sześciu grupach wiekowych. 

Opiekunami duchowymi zespołu byli kolejni proboszczowie parafii Świętej Trójcy w Windsor. Pierwszym był Msgr.Lawrence A. Wnuk, który był proboszczem naszej parafii w czasie założenia zespołu.  Znany przez wszystkich jako Ksiądz Infułat, nieustannie wspomagał młodzież w kontynuowaniu polskich tradycji i folkloru, bo kochał wszystko co Polskie. Żegnaly Go rzesze ludzi, pokolenia, które z Nim wyrosły.

Następnie, przez 20 lat był z nami ksiądz  prałat  Piotr Sanczenko, który otaczał nas nieustannie swoją opieką, slużyl radą i pomocą. W latach proboszczowstwa księdza Piotra, dzięki Jego pomocy, przybyło do Windsor najwięcej Polskich rodzin. Wielu młodych, nowoprzybyłych, wstąpiło zaraz w szeregi zespołu. „Tatry” były dla nich tą cząstką Ojczyzny, ktorą zostawili daleko.

Po odejściu Księdza Piotra na emeryturę, przez krótkie 6 lat był z nami ksiądz prałat Roman T. Waszkiewicz. Jego nagła śmierć, była dla nas ogromnym zaskoczeniem, Młody, zdrowy, energiczny - był bardzo aktywnie zaangażowany w pracy z młodzieża Zespołu Pieśni i Tańca „Tatry” jak również innych organizacji młodzieżowych. Mówił często o zespole „(że) to piękna sprawa”` i starał się zawsze slużyc radą i konkretną pomocą.

Obecny Proboszcz Parafii Świętej Trójcy, Ksiądz Zbigniew Sawicki,  jest naszym opiekunem duchowym od 2009 roku. Dziękujemy Ci Księże Zbigniewie za wszelką pomoc i życzymy dalszych lat owocnej współpracy.

W tym miejscu chcemy też podziekowac Siostrom Urszulankom ze Zgromadzenia Serca Jezusa Konającego, za ich   życzliwość, nieustanną matczyną troskę, każdą dobrą radę i gotowość pomocy. Drogie Siostry, Niech Wam Pan Bóg błogosławi  i darzy Was zdrowiem.Ponad 40 Lat


  W ciągu  40 lat działalności Zespołu Pieśni i Tańca  „Tatry`” zmieniało się kierownictwo, choreografowie, opiekunowie duchowi, tancerze, dokupowano stroje, zmieniano układy choreograficzne, ale jedno pozostało to samo na zawsze: ukochanie polskiego folkloru, gorący duch i chęć kontynuowania w śpiewie i tańcu tego co jest POLSKIE, co jest NASZE.  

40 lat sukcesów zespołu, to ogrom pracy i wysiłku naszych  kolejnych choreografów, nauczycieli śpiewu, pokoleń tancerzy,  ich rodziców oraz wielu osób opiekujących się poszczególnymi grupami.   

Każda wyprana koszula, każdy przyszyty guzik czy zreperowany kostium to ogromny wkład wielu  rodziców i opiekunów na rzecz zespołu. Bez Waszego poświecenia i pomocy  nie byłoby 40- lecia. Dziękujemy Wam dziś za to, że jesteście.

Funkcjonowanie zespołu oraz zakup i uzupełnianie  kostiumów nie byłoby możliwe bez zaplecza finansowego. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wszelką pomoc i ciagłe wsparcie licznym organizacjom polonijnym. W szczególności, z całego serca dziękujemy oganizacjom: Polonia Centre (Windsor) Inc.,  Dom Polski,  Związek Polaków w Kanadzie, Grupa 20,  Klub Miast Granicznych, Stowarzyszenie Weteranów i Korpus Pomocniczy Pań,  Karuzela  „ Polska Wioska”,  Polonia Park,  River Garden Homes, oraz licznym Polskim Organizajom Biznesowym i  wielu osobom prywatnym .

  Składamy moc serdecznych życzeń  Zespołowi Pieśni i Tańca „Tatry” w Windsor z okazji 40 lecia istnienia. “40 lat minęło jak jeden dzień``. Gratulujemy i życzymy wielu lat owocnej pracy i  dalszych  wspaniałych sukcesów estradowych.

- Maria Kulesza